SEARCH

Vhodný fén je základ! Jak vybrat ten správný?

Vhodný fén je základ! Jak vybrat ten správný?

Fén na vlasy by měl být nedílnou součástí každé koupelny. Nejen, že nám pomáhá vysoušet vlasy, rovněž ale je to skvělý pomocník k vytvoření dokonalého účesu. V dnešní době existuje nespočet variant fénu, které si můžete pořídit. Ovšem, jak se v toto nepřeberném množství vyznat, abychom neutratili peníze za něco, co zkrátka není to pravé ořechové přímo pro nás? Na to si dnes společné odpovíme.

Klíčové parametry pro výběr fénu na vlasy:

1. Příkon

Příkon je jeden z nejdůležitějších parametrů při výběru fénu. Ten totiž určuje, jak silný/výkonný bude motor fénu (silný motor=rychleji vysušené vlasy).Vlasoví stylisté doporučují vybírat fén s příkonem nad 1 750 W. Majitelům jemných či krátkých vlasů bude takový příkon bohatě stačit. Pokud máte husté či dlouhé vlasy, vybírejte fén s příkonem nad 1 750 W, ideálně kolem 2 000 W.

2. Ionizace

Ionizace eliminuje nežádoucí statickou elektřinu ve vlasech – takže se vaše vlasy při fénování nezacuchají. Mimo jiné, dodává vlasům přirozenou vlhkost, a tak zůstanou vlasky krásně hladké a lesklé. Záporně nabité ionty proudící z fénu pomáhají zároveň i odpařovat vodu z vlasů, a proto není nutné nastavovat fén na vysokou teplotu, aby se vlasy rychleji vysušily.

3. Nastavení teploty a rychlosti fénu

Fén by měl disponovat možností nastavit si teplotu i intenzitu foukání. Kvalitnější fény mají 2 někdy i 3 stupně intenzity foukání a podobně je to i s nastavením teplot. U některých modelů je na výběr i ze 4 stupňů teplot. Součástí fénu by měla být také pojistka regulující teplotu fénu proti přehřátí. Regulace teploty je u fénu velmi důležitá. Naše vlasy jsou po umytí velmi křehké a vysoké teploty by je mohly spálit a polámat.

3. 1. Studený vzduch

Horký vzduch je ideální používat na stylizaci a tvarování vlasů. Ovšem pokud chcete vaše mistrovské dílo zafixovat, aby déle vydrželo, je potřeba povolat do hry studený vzduch. Ten právě k tomuto účelu slouží a naleznete ho u většiny lepších fénů.

Nástavce na fén

Ondulační tryska

Jedná se o nástavec s velmi tenkým a širokým koncem, který umožňuje soustředit proudící vzduch z fénu přesně tam, kam potřebujete. Pokud chcete vytvořit dokonalý účes přes plochý či kulatý kartáč, tento nástavec je pro to ideální volbou. Ondulační tryska bývá většinou součástí balení lepších fénů.

Difuzér

Difuzér je nástavec na fén, který je vhodný především k sušení kudrnatých vlasů. Jedná se o nástavec miskového tvaru s otvory na vzduch a plastovými tyčinkami, na které se namotávají vlasy. Jeho tvar pomáhá rozptýlit teplo rovnoměrně po celé hlavě, a tak nepoškodí vaše kudrliny. Pokud jste naopak vlastníky rovných vlasů, nečekejte od of tohoto nástavce kdovíjaký efekt. Tento nástavec dodá vašim vlasům spíše objem a možná jemné zvlnění. Difuzér většinou bývá společně s ondulační tryskou součástí balení lepších fénů.

Další parametry

Správná ergonomie

Pro některé z nás není fénování vlasů otázka pár minut, ale může nám zabrat i třeba 10 až 20 minut. V ten moment je dobré koukat po fénu s menší hmotností. Přeci jen určitě nechcete držet 20 minut 2 kg zátěž u hlavy. Ručka by neměla být příliš široká, aby se dobře držela i lidem s menšími dlaněmi a ideálně by měla být protiskluzová.

Ovládací tlačítka

Váš fén by se měl snadno ovládat jednou rukou, tudíž dbejte na rozmístění tlačítek. Ovšem, dejte si pozor, aby nebyly rozmístěné tak, že je při fénování budete omylem přepínat. Mimo jiné se dělají fény určené konkrétně pro leváky či praváky. Pokud jste ale zvyklí střídat při fénování ruce, vybírejte mezi fény s univerzálním umístěním ovládacích prvků na středu rukojeti fénu.

Napájecí kabel

Pokud máte zásuvku dál od místnosti, kde se fénujete. Případně nechcete omezovat při fénování, nezapomeňte se podívat na délku napájecího kabelu. Ten se zpravidla pohybuje od 1,8 do 3 metrů.

Čištění

Než se vrhnete na údržbu, nechte fén vychladnout a vytáhněte jej z elektrické zásuvky. Určitě ho ale při čištění nepokládejte do vody a ani nepoužívejte agresivní nebo pískové čistič. Je dobré sáhnout po takovém fénu, který má odnímatelnou mřížku na zadní straně, aby se vám čištění provádělo jednoduše. Mřížku jen opláchněte, případně ji vyčistěte měkkým štětcem. Osušte ji a zaklapněte zpět.

You May Also Like

Leave a Reply