SEARCH

Pravda o fénování vlasů

Pravda o fénování vlasů

Fénovat či nefénovat?

Kolem tohoto tématu existuje spousta názoru. Většinou se lidé dělí na dvě skupiny – jedni jsou pro fénování a druzí proti. Otázkou zůstává, zda fénování vlasy opravdu ničí. Odpověď je zcela jednoduchá – ano, fénování může naše vlasy zničit, ale jen za určitých podmínek. Pokud jste majiteli  nekvalitního fénu, nepoužíváte při fénování hubici, nemáte správnou techniku fénování a k tomu nepoužíváte žádný styling, může být fénování pro vaše vlasy opravdu smrtící. 

Výhody fénování vlasů

Největším benefitem je bezpochyby zdravá vlasová pokožka. Jakmile totiž necháme vlasy zcela volně uschnout, teplo z našeho těla nám vlasovou pokožku zapaří a značně naruší naši přirozenou mikroflóru, kterou máme. Poté dochází k přemnožení hub, plísní a naše kůže se začne automaticky bránit. To může mít mimo jiné i za následek lupy, šupiny, rychle mastící se vlasy nebo suchou svědivou pokožku hlavy. Kromě toho může přerůst i do závažných onemocnění jako je seborea. Zkrátka a jednoduše může nastat spousty nežádoucích faktorů po kterých nikdo z nás netoužíme. Pro lepší pochopení si představte, že naše vlasy jsou jako les. Když přijde déšť půda v lese zvlhne, poté začne svítit sluníčko a oteplí se, následně začnou růst houby. Což je v lese žádoucí a dělá nám to radost, ovšem ve vlasech to ale tak není. Takže mějte na paměti, že jen ze zdravé vlasové pokožky mohou růst zdravé a pevné vlasy.

Krom zdravé pokožky je bezpochyby další velkou výhodou objem, který díky správnému fénování získáme. Pokud vlasy vysušíme v protisměru jejich růstu, získáme přirozený objem, po kterém všichni tak toužíme. Pro větší efekt si můžeme pomoci i přípravky na podporu objemu vlasů.

Tím ještě nekončíme, kromě zdravé vlasové pokožky a objemu, který jsme zmínili výše je bezesporu další velkou výhodou pevnost a lesk vlasů. Pokud vlasy totiž schnou samovolně, mají stále pootevřené kutikulu. To způsobuje, že jsou matné, tváří se jako naježené a poletují bez života. Když ale použijete správnou techniku fénování a správný vlasový styling, který nebyl vymyšlen jen pro fixaci, ale především pro ochranu, vyhnete se všem těchto problémům.

Jak vlasy správně fénovat?

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je F%C3%A9nov%C3%A1n%C3%AD-vlas%C5%AF-2.jpg.

Nebojte, není to žádná věda. Nejdříve necháte vlasy volně uschnout v ručníku či bavlněném tričku, přibližně na 5 až 8 minut. Důležité je, aby se z vlasů odsála přebytečná voda. Poté nastupuje na scénu stylingový přípravek – zda zvolíte sprej, krém nebo olej, záleží čistě na vás. Zkrátka použijte ten druh produktu, který vám nejvíc vyhovuje. Jakmile budete mít přípravek aplikovaný na vlasech povolejte do služby hřeben určený k rozčesávání mokrých vlasů. Přeci jen nechcete si vlasy při česání zlámat nebo dokonce vytrhat, tudíž výběr hřebenu nepodceňte. Díky česání rovnoměrně roznesete produkt na vlasech a usnadníte si tak i česání po vysušení. Poté nastupuje na řadu fén, nezapomeňte však na něj nasadit i hubici. Díky ní prodloužíte vzdálenost vlasů od tepelného tělesa – to má za následek to, že se vlasy nespálí a vy usměrníte proud vzduchu a tím předejdete rozlítané lví hřívě.

Fén si nastavte na střední až nižší teplotu (určitě nepoužívejte tu nejvyšší). Vlasy zpočátku fénujte v předklonu od konečků ke kořínkům, díky tomu docílíte většího objemu. Následně sušte po délce od kořínků ke konečkům (to už samozřejmě v předklonu nebuďte). Kutikula vlasu je totiž poskládaná, jako tašky na střeše, takže pokud chcete vlas uhladit, musíte vzduch směřovat směrem dolů po vlasech. Jakmile budete mít vlasy vysušené na 80 % vezměte si do ruky kulatý keramický či kovový kartáč a s jeho pomocí vyfoukejte vlasy do hladka. Pokud jste nováčci ve foukání vlasů přes kartáč, určitě to hned nevzdávejte. Zezačátku to možná bude trvat déle než chytíte ten správný grif, ale jakmile to dostanete do ruky půjde to jako po másle. A možná právě díky tomu budete moci vyřadit žehličku na vlasy z vašeho repertoáru.

Na závěr zapněte na fénu studený vzduch a vlasy jím profoukněte. Tím si zajistíte, že vám pod teplem nesplasknou a zafixujete jejich tvar. Poté už stačí použít sprej nebo lesk na vlasy a máte hotovo!

Co budete potřebovat:

  • Kvalitní fén

Bez toho se bohužel nikam nehnete. Důležité je aby fén měl nastavitelnou teplotu – studený a teplý vzduch a hubici na usměrnění proudu vzduchu při fénování.

  • Správné hřebeny

Jeden určený k rozčesávání mokrých vlasů, druhý kulatý keramický či kovový k fénování vlasů.

  • Termoochranu

Sprej, olej, krém nebo pěna, záleží na vás, co vám a vašim vlasům nejvíce vyhovuje.

  • Závěrečnou fixaci

Použijte lak či lesk na vlasy, opět záleží čemu dáváte víc přednost.

Pokud máte zkušenosti s nějakými produkty či fény, které vám vyhovovaly či nevyhovovaly, neváhejte se s námi o ně podělit skrze sociální sítě. A my pak vaše rady a doporučení můžeme sdílet s ostatními a tím tak někomu dalšímu, díky vaší pomoci, pomoct.

You May Also Like

Leave a Reply