SEARCH

Jak se zbavit elektrizujících vlasů?

Jak se zbavit elektrizujících vlasů?

Ačkoliv to vypadá jako banalita, je to vlastně pěkně zapeklitý oříšek, který trápí řadu z nás. Nejvíce se s tím setkáváme v zimě, ovšem některé z nás to trápí celoročně. Jde tomu ale nějak zabránit nebo se s tím musíme smířit? Většina z nás tento boj s postávajícími a poletujícími vlásky vzdala a svým způsobem si na Rákosníčkovo hnízdo zvykla. To se ovšem rázem může změnit a my s naším nekomfortem, s poletujícími vlasy, jednou provždy můžeme skoncovat. 

Nejdřív trocha teorie 

Pojem statická elektřina určitě mnozí z vás už někdy slyšeli, pokud ne, nevadí, ani pro nás fyzika nepatřila mezi naše nejoblíbenější předměty na škole.

Statická elektřina vzniká, když se o sebe dva předměty třou nebo spolu opakovaně přicházejí do styku a posléze se oddělují. Díky tomu se elektrony z jednoho objektu přenesou do druhého. Ten, který je ztratí, získá kladný náboj, zatímco objekt, který elektrony získá, dostane náboj záporný. 

Pro lepší vysvětlení si představte, že si na hlavu nasadíte čepici nebo kapuci, která se začne přirozeně třít o vlasy. Vlasy jsou jeden předmět a čepice nebo kapuca druhý. Jejich tření způsobuje, že se na vlasech hromadí elektrony, které poté, co čepici nebo kapuci sundáte, získají kladný náboj. Pokud je ve vzduchu vlhkost, náboj zpravidla mizí. Pokud ale vlhkost schází, například v suchém zimním vzduchu, náboj způsobí, že prameny vlasů se navzájem odpuzují jako magnety.

Jak na to?

Správná péče je základ

Ideálně zvolte péči, která vlasy uhlazuje a je určena pro nepoddajné vlasy. Abychom předešli výše zmíněnému suchému vzduchu je vlasy potřeba dostatečně hydratovat. Proto pokud už ani správný šampon a kondicionér nestačí, je třeba povolat do hry větší kalibr a tím je olejíček určený pro nepoddajné a krepatící vlasy. Mimo to, byste určitě neměli vynechat výživnou masku na vlasy, která dodá vašim vlasům obří dávku živin a hydratace. Jak olejíček tak masku NEDÁVEJTE až k pokožce hlavy, místo poletujících vlasů byste totiž měli mastnou helmu.

Nový fén, nové možnosti

Pokud vlasy pravidelně fénujete a říkáte si, že to s tím vaším starším parťákem ještě nějak doklepete dokud fouká, možná byste svůj názor měli přehodnotit. Starší fén vám totiž vysuší vlasy tak, že vám začnou stát na hlavě, navíc se s tím pojí i silná dehydratace. Tudíž raději zvolte šetrnější variantu – fén s ionizátorem. Kromě toho, že vlasy vysuší mnohem šetrněji a rychleji než běžné fény, zvládne redukovat statickou elektřinu a vy pak nebudete vypadat, jak když do vás zasáhl blesk. Rozhodně i tak, nezapomínejte použít tepelnou ochranu, ať už v podobě mléka, krému či jiného produktu, který vám vyhovuje.

Výběr kartáče je důležitější než jste si možná mysleli

Ano přesně tak, i na tomto faktu záleží. Materiál kartáče je totiž v tomto případně velmi důležitý. Pořiďte si kovový či keramický kartáč, tento druh kartáče vám totiž pomůže lépe zachytit elektřinu nahromaděnou ve vlasech. Tudíž by vám vlasy neměly po česání stoupat až ke stropu. 

Tip pro vás:

Možná vás už napadlo, že zde zatím není nikde zmíněné, abyste použili lak na vlasy. Náš typ je nastříkat menší množství laku na vlasy na hřeben a jím pak vlasy krásně pročesat od kořínků až ke konečkům. Kombinace kovového hřebenu a laku zkrotí vaše poletující prameny a v malém množství laku nezpůsobí, že budou vaše vlasy křupavé nebo tvrdé.

Vhodný materiál čepice a oblečení 

Pokud nosíte nylon, polyester či akryl, není se čemu divit, že se vás statická elektřina drží jako klíště. Alespoň v období suchých zimních měsíců syntetiku vyměňte za věci z bavlny, vlny nebo hedvábí a saténu. Co se výběru pokrývky hlavy týče, porozhlédněte se po  pokrývce s hedvábnou nebo saténovou podšívkou. Po hladší tkanině totiž budou vaše vlasy lépe klouzat, což pomůže zabránit krepatění a elektrizování. 

Účes to jistí 

Jestli jste už vyzkoušeli vážně vše, ale vaše vlasy stále létají k výšinám, posledním trikem jak je zkrotit je, že vykouzlíte s vašimi vlasy nejrůznější účesy. Nejlépe samozřejmě funguje něco staženého, takže vytvořze se svými vlasy krásný drdol různého druhu. Další možností je klasický culík a nebo různé copy – kreativitě se meze nekladou.

Pokud i vy máte nějaké tipy a triky, které vám pomohly vyhrát nad elektrizujícími vlasy, určitě nám je napište skrze sociální sítě a my je nasdílíme, aby je případně mohli vyzkoušet i ostatní.

You May Also Like

Leave a Reply