SEARCH

I vlasy stárnou! Poradíme vám, jak o ně správně pečovat.

I vlasy stárnou! Poradíme vám, jak o ně správně pečovat.

Ne nadarmo se říká, že krásné, lesklé a zdravé vlasy jsou korunou každého z nás. Ovšem, s přibývajícím věkem však může být jejich běžná údržba, na kterou jsme léta zvyklí, stále méně a méně efektivní. Vlasy se v čase mění a bohužel ne k lepšímu. Začínají šedivět, postupně řídnou a ztrácejí svoji původní krásu. Nejdůležitější je v tomto okamžiku zachovat klid a začít vašim vlasům věnovat více pozornosti a péče. Prozradíme vám, jak na to!

Proč vlasy stárnou?

Největší podíl na stárnutí vlasů je dán geneticky. U někoho začínají vlasy stárnout dříve u někoho později, avšak v každém případě nás stárnutí vlasů jednoho dne každého potká. Většinou přibližně kolem třicátého roku se začíná zmenšovat vlasová cibulka a dochází k poklesu tvorby kožního mazu, který posiluje vlasy a dodává jim zdravý a  pevný vzhled. Tento fakt má za následek ztenčení vlasu a jeho zvrásnění. Vlas se stává křehčí, a tím pádem náchylnější k poškození. Později se přidá ztráta i melaninu, která zapříčiní, že se objeví ve vlasech šediny.

Ovšem, nejen věk ovlivňuje kvalitu a vzhled našich vlasů. Na vlasech se negativně projevuje i nahromaděný stres, nezdravá výživa, nedostatek spánku – zkrátka celková životospráva, kterou jsme měli v uplynulých letech. Dalším faktorem může být prostředí, ve kterém žijeme a také veškeré chemické zásahy, kterými si vlasy doposud prošly. Posledním faktorem může být nedostatečná či špatná péče o vlasy.

Jak zpomalit stárnutí vlasů?

Výživa je základ

Jak jsem si již výše zmínili, nezdravá výživa může mít za následek urychlení stárnutí našich vlasů. Bohužel se tento fakt, v podání nezdravé výživy, odráží i v jiných oblastech něž jsou vlasy, jako je kvalita pleti, nehtů a zubů. Proto bychom výběr naší stravy měli patřičně zvážit. Dopřejte si kvalitní a vyváženou stravu s dostatkem kvalitních tuků a bílkovin a nezapomeňte přidat do svého jídelníčku porci zeleniny a ovoce.

Dodejte svému tělu vitamíny a minerály

Pomoci mohou i potravinové doplňky s minerály, především s železem, hořčíkem, zinkem a chromem. Tělo jich ke svému fungování nepotřebuje moc, ale když chybí, je to hned vidět. V případě že vám vlasy padají či se lámají a třepí, přidejte ke svým vitamínovým doplňkům i B komplex.

Zvolte správnou kosmetiku 

S kvalitou a vzhledem našich vlasů jdou ruku v ruce i správně zvolené pečující produkty – jedno bez druhého bohužel nejde. V dnešní době na trhu objevíte i produkty, které jsou přímo zaměřené na problematiku stárnoucích vlasů. Vybírejte produkty pečlivě a hledejte lahvičky s recepturami, které obsahují zejména koenzym Q10. Osvědčuje se také posilující receptura s obsahem kofeinu, který posiluje vlasové cibulky, případně vašim vlasům prospějí také produkty s keratinem.

Správná technika mytí vlasů pomáhá

  1. Vlasy namočte vlažnou vodou.
  2. Naneste přiměřené množství šamponu na pokožku hlavy – jemně pokožku promasírujte bříšky prstů (ne nehty).
  3. VOLITELNÉ: Po spláchnutí umyjte šamponem znovu.
  4. Naneste kondicionér do délek a pomalu rozčesejte vlasy. Každé třetí mytí naneste místo kondicionéru výživnou masku a nechte ji požadovanou dobu působit.
  5. Vlasy opláchněte a jemně z nich vyždímejte vodu.
  6. Naneste na vlasy bezoplachovou péči (v případě, že přípravek nemá v sobě termoochranu, tak i přípravek, který vlasy ochrání před teplem).
  7. Vlasy profoukejte fénem s hubící do sucha. 

Odborná péče 

Pokud jste ze stavu svých vlasů nešťastná a žádné osvědčené rady vám nepomáhají, nestyďte se navštívit odborníka. Zamířit můžete buď na dermatologii či pokud chcete komplexní přístup můžete navštívit  trichologa, který vám na základě vaší diagnózy stanoví léčbu přímo na míru pro vás a doporučí vám tak produkty vhodné přímo na váš problém.

Jak pečovat o stárnoucí vlasy?

Zralé vlasy vyžadují speciální a pravidelnou péči, která přispívá ke zmírnění příznaků stárnutí vlasů. Změny bývají provázeny pocity suché a napjaté pokožky hlavy a suchými, mdlými konečky vlasů. Tudíž pokud své vlasy dostatečně nevyživujete a nehydratujete může být velký problém právě v tom. Ovšem, všeho s mírou, pokud aplikaci masek, kondicionérů či nejrůznějších olejíčků budete přehánět, výsledkem budou pouze zatížené, zplihlé vlasy, které budou mít tendenci pod zátěží o to více padat a lámat se.

Pokud vlasy barvíte, sáhněte po kvalitních vlasových barvách, které budou k vlasům šetrné, ideálně bez amoniaku nebo s recepturou s technologií omegaplex, která zajistí obarvení bez poškození vlasové struktury. V případě, že jsou vlasy maximálně oslabené, vyhněte se barvenému experimentování a ponechejte své vlasy v rukou profesionálů. Ideální volbou pro slábnoucí vlasy je také změna střihu. Pokud si vlasy sestřihnete na kratší sestřih vizuelně tím vlasy omládnou. 

Nezapomeňte chránit vlasy rovněž i před UV zářením a to buď pokrývkou hlavy či speciálními přípravky určené pro tuto ochranu. UV záření dává totiž zabrat nejen naší pleti, kterou je potřeba chránit, ale i našim vlasům. Proto tuto ochranu nepodceňujte.

Pokud i vy máte nějaké tipy, jak zamezit stárnutí vlasů, neváhejte nám je napsat na náš instagram. My je poté budeme sdílíme s ostatními a společně tím budeme moci někomu pomoct.

You May Also Like

Leave a Reply